• Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu – Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i najbliższe otoczenie.
  • Obecność sztandaru uświetnia ważne uroczystości szkolne takie jak: rozpoczęcie roku szkolnego, ślubowanie klas pierwszych, pożegnanie klas III, uroczystości rocznicowe: Konstytucji 3 Maja, Święta Niepodległości, Obrony Płocka.
  • Sztandar szkoły bierze również udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych: mszy świętej, uroczystościach pogrzebowych i innych.
  • Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.
  • Poczet sztandarowy jest wytypowany spośród uczniów klas II i III wyróżniających się w nauce o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu.
  • Prezentacja sztandaru:
    „Na awersie koloru białego, w miejscu centralnym widnieje Krzyż Walecznych na tle prastarej bazyliki katedralnej. Całość otacza napis: Gimnazjum numer 4 im. Obrońców Płocka 1920 roku w Płocku.
    Na rewersie – na czerwonym tle znajduje się godło państwowe. Pod nim napis 2005”