Każda szkoła ma własną wizję rozwoju i czytelny wzorzec do naśladowania – Patrona.

My, uczniowie Gimnazjum nr 4 w Płocku, mamy swoje Płockie Orlęta – bohaterskich Obrońców Płocka 1920 roku, którzy jak królewskie ptaki, mimo młodego wieku, nie pełzali po ziemi lecz szybowali wysoko. W starciu z bolszewikami pokazali, że życie trzeba tkać z ziaren męstwa, ożywiać miłością Ojczyzny i dopełniać kroplami własnej krwi. Dzięki Ich heroizmowi Płock stał się drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało 10 kwietnia 1921 r. z rąk marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe – Krzyż Walecznych.

Jacy byli?

Zwyczajni niezwyczajni. Marzyli o normalnym życiu. Stali się solą ziemi – naszej małej Ojczyzny – Płocka. Historycy mówią o nich krótko:

„[...] Tadzio Jeziorowski, uczeń klasy drugiej, mąż który sobie liczy już lat 11 [...] działa w mieście; przez 5 godzin, oblewając się potem z przemęczenia, pod kulami, bez najmniejszej trwogi, owszem z zacietrzewieniem i zapałem pędzi od barykad do arsenału, od arsenału do barykad i roznosi amunicję. (…) rozpoznaje w mig wszelkie zawiłości w tej mierze i ani razu się nie myli [...]”.

„Czternastoletni Józef Kaczmarski, lat 14, łącznik w I sekcji 2. plutonu 1. kompanii, Znalazł się 19 sierpnia rano na ul. Dominikańskiej (obecnie 1 Maja). Na opuszczonej przez żołnierzy barykadzie obok budynku poczty zauważył pozostawiony karabin maszynowy na kółkach. Niewiele się namyślając wprzągł się w rzemienie i, mimo ostrzałów oddziału bolszewickiego, zaciągnął karabin na ówczesny Plac Floriański(dziś – Obrońców Warszawy) i oddał w ręce żołnierzy”.

Jak umarli?

ANTOLEK GRADOWSKI poległ podczas walk o miasto 18 sierpnia 1920r. w okopach koło „Stanisławówki”. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Walecznych.

STEFAN ZAWADZKI zaatakowany przez galopujących Kozaków schował się do jednej z bram i stąd strzelał aż do ostatniego naboju, dopóki nie zakłuto go bagnetami”.

Odznaczony Krzyżem Walecznych.

JÓZEF KACZMARSKI Otrzymał dwie rany postrzałowe – w twarz i w pierś – i dwie cięte- przez głowę i w usta. Do nieprzytomnego podeszło dwóch bolszewików, z których jeden „spróbował nahajką”, czy żyje. Kiedy pod wpływem bólu poruszył się, jeden z bolszewików – sanitariusz – zaczął go opatrywać, drugi natomiast powiedział: „Dobić by go raczej szkodnika należało, nie zaś opatrywać. Na to sanitariusz odpowiedział:- Być może on i wrednyj, ale bądź co bądź, gieroj (bohater)”.

Cudem uratowany w 1920 r. został zamordowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po śmierci odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari.

TADEUSZ ZYGMUNT JEZIOROWSKI przeżył obronę Płocka w 1920r. Zginął śmiercią lotnika w 1939 r. podczas ataku niemieckiego na lotnisko. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Krzyż zobowiązuje. Otwiera człowieka na dwie rzeczywistości: wertykalną i horyzontalną, na Boga i na ludzi. Warto więc patrzeć na Polskę oczami Tadeusza Jeziorowskiego, który mówił „Tak pięknie wszystko wyrosło, że chyba z Bogiem rozmawiało”. I warto wypełnić testament męczennika ks. J. Popiełuszki, który nalegał:

” Musicie mieć w sobie coś z orłów. Serce orle i wzrok orli. Musicie ducha hartować i wznosić wysoko, aby móc jak orły przelatywać ponad wszelkim innym ptactwem, w przyszłość naszej Ojczyzny”.

Aby budować przyszłość, trzeba znać przeszłość. Uczmy się jej zatem w ciszy mogił cmentarnych przy ul. Norbertańskiej i Kobylińskiego, w szepcie słów tablicy w kościele farnym i szumie drzew nad kopcem przy katedrze, u stóp pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Obrońców Warszawy i abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego na ulicy nazwanej Jego imieniem. Zapalmy światełka pamięci na Kopcu Harcerzy, na grobach współtowarzyszy walk – Tatarów w Trzepowie i przy Pomniku Poległych w Niegłosach pod Trzepowem.

Uszanujmy daninę życia bohaterskich Obrońców Płocka i mądrze korzystajmy z wolności, by nie ulec zniewoleniom, które niesie codzienność.